Janušs L. Višņevskis “Bikini”

Izdevējs Zvaigzne ABC 524 lpp.

Oficiālais apraksts:
Janušs Leons Višņevskis (Janusz Leon Wiśniewski, dz. 1954) ir viens no populārākajiem mūsdienu poļu rakstniekiem. Viņa romāns “Vientulība tīmeklī” ir apbūris lasītājus ne tikai Latvijā. J. L. Višņevskis ir molekulārbiologs, informātikas un ķīmijas zinātņu doktors un šobrīd strādā un dzīvo Frankfurtē pie Mainas Vācijā.
Romāns “Bikini” ir stāsts par mīlestību, nodevību, karu, kaislību un draudzību Otrā pasaules kara beigās. No izpostītās Drēzdenes cauri dzīvīgi pulsējošajai Ņujorkai uz civilizācijas neskarto Bikini atolu – tāda ir Annas, jaunas vācietes, talantīgas fotogrāfes, neparastā odiseja. No kara pekles viņu izrauj Stenlijs, amerikāņu reportieris, kas nosūtīts laikraksta “New York Times” redakcijas uzdevumā uz Eiropu.
Kā lai mīl, ja redzēts tik daudz ļaunuma? Kā lai uzticas, apzinoties tuvākā cilvēka noslieci uz nodevību? Kā būt laimīgam, ja nevar un arī nedrīkst neko aizmirst?
Romāns “Bikini” ir par to, kā mīlēt un ienīst, par to, ko ir jāprot novērtēt un no kā ir jāmāk atteikties, par to, ka svarīgākais ir jāpasaka jau tagad, jo vēlāk var būt par vēlu…

Jau pāris nedēļas nevaru saņemties uzcept ierakstu par šo grāmatu. Šī ir tā reize, kad nevar īsti saprast ko lai raksta. Saka, ka reizēm ceļojums ir svarīgāks par gala mērķi. Manuprāt, šis ir tas gadījums. No sižetiskā viedokļa grāmatai nav tāda klasiska stāsta struktūra ar iesākumu, attīstību un noslēgumu. Drīzāk tie ir notikumi varoņu dzīvē laika aptuveni gadu garā laika posmā, kas sākas ar Drēzdenes bombardēšanu 1945.gada 13.februāri, kurā sabiedrotie sabombardēja vairāk kā 100`000 civiliedzīvotāju un noslēdzas īsi pēc amerikāņu kodolsprādzienu eksperimentiem 1946.gadā Klusā okeāna Bikini atola salās.
Grāmatā autors ir atainojis kara šausmas no civiliedzīvotāju skatupunkta, cilvēki  pieņem neordinārus lēmumus un rīkojas, ņemot vērā, ka rītdienas var nebūt.  Abi grāmatas galvenie tēli ir fotogrāfi, līdz ar to viss tiek atainots visnotaļ grafiski, it kā caur fotoaparāta lēcu.
Ir visnotaļ daudz interesanti otrā plāna tēli, no kuriem sevišķi jāizceļ „NY Times” galvenais redaktors Arturs – vecs ebrejs ar asu pasaules redzējumu un labu humora izjūtu. Un nezin kāpēc prātā arī palikusi kāda franču leitinante, kura dzer krutku un spēlē klavieres… ar kājām.
Vispār, neskatoties uz drūmo tematiku, grāmatā ir pietiekoši daudz laba humora. Un pāri visam, protams, humānisms un kara bezjēdzība.
Stāstam ļoti stipri caurstrāvo autora nemīlestība pret amerikāņiem, kas man kā vecā kontinenta pārstāvim liekas ļoti saprotama.
Lieku trīs betmanbļembas – labi, bet tomēr prasījās konkrētāks sižets.

1 komentārs

Filed under Uncategorized

One response to “Janušs L. Višņevskis “Bikini”

  1. Betmenbļembas manuprāt ir smieklīgākais novērtējuma veids kāds redzēts 😀

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s