Deivids Mičels „Mākoņu Atlants”

Stāts par šo grāmatu jāsāk ar nelielu atkāpi. Faktiski divām. Pirmkārt – šķiet, ka šogad pavasarī kādā no ziņu portāliem bija raksts par to, ka ir izveidots 21.gs grāmatu tops gan kritiķu, gan lasītāju vidū – (links šeit). Pastudējis sarakstu konstatēju, ka esmu izlasījis precīzi vienu no šīm grāmatām („Korekcijas”-  kritiķu top1) un nolēmu, ka derētu izlasīt vēl šo to, lai būtu lietas kursā par aktuālo labo literatūru. Otrkārt – nesen publiskajā telpā parādījās treileris filmai „Mākoņu atlants” (links), kuru veidos neviens cits kā brāļi Vačovski (Matrix) un kas veidota pēc tāda paša nosaukuma grāmatas (top 4 gan kritiķiem, gan lasītājiem). Tā kā man viedoklis par to, ka vispirms ir jāskatās filma un pēc tam jālasa grāmata, kardināli atšķiras no Agneses Zeltiņas (links) , kura domā, ka jāsāk ar filmu, tad nācās bibliotēkā meklēt grāmatu un ķerties tai klāt.

ImageIzdevējs Zvaigzne ABC, 584 lpp.

Officiālais apraksts:

1850.gadā amerikāņu notārs Ādams Jūings no Jaunzēlandes dodas uz savām mājām Kalifornijā. Ceļojuma laikā viņš iepazīstas ar ārstu Henriju Gūsu, kas viņam diagnosticē dīvainu galvas smadzeņu slimību un uzņemas ārstēšanu. Piepeši romāna darbība pārceļas uz Beļģiju 1931.gadā: komponists Roberts Frobišers iecerējis radīt nepārspējamu skaņdarbu. Gluži kā nevaldāms sacīkšu auto sižeta līnija met kārtējo straujo pagriezienu, šoreiz – ASV divdesmitā gadsimta septiņdesmitajos gados: žurnāliste Luīze Reja vēlas atmaskot kādu slepkavību. Turpmāk notikumu pagriezieni un kūleņi iepazīstina gan ar mūsdienu Angliju, gan ar nākotnes supervalsti Koreju, pat ar Havaju salām dzelzs laikmetā… Taču stāsts par varoņu likteņiem vēl nebeidzas, līdz atgriežas savā sākumpunktā.

Grāmata faktiski sastāv no 6 stāstiem, kuri norisinās dažādos laikos (pirmais 19.gs un pēdējais – tālā nākotnē, pēc apokalipses, kad palikušie cilvēki atgriezušies dzelzs laikmetā) un kuri savā starpā ir nosacīti saistīt – kā tieši – nestāstīšu, jo sanāks spoileris. Stāsti ir katrs savā žanrā, ir gan krimiķis, gan komēdija, gan antiutopisks sci-fi. Visnotaļ interesanta ir romāna struktūra, jo katrs no stāstiem sākas, tad pārtrūkst vidū ar nosacītu tā saucamo „cliffhanger” un pārslēdzas uz nākamo stāstu, kurš sanāk hronoloģiskā secībā nākamais. Sestais stāsts ir viss pilnībā un tad seko pārējo stāstu otrās daļas pretējā secībā, respektīvi, sanāk, ka grāmata sākas un beidzas ar 19.gs amerikāņu notāra ceļojuma dienasgrāmatu.

Grāmatā ar varoņu muti autors daudz spriež par attiecīgā laika cilvēkiem, to vērtībām un īpašībām. Varētu teikt, ka šī ir filozofiska grāmata uzrakstīta „page turner” stilā. Sākums varbūt bija visai lēns, bet sākot jau ar otro stāstu paliek ļoti aizraujoši lasīt un garlaicīgi nav ne mirkli.

Man personīgi vislabāk gāja pie sirds jauna talantīga komponista dēkas stažējoties pie mūzikas korifeja 1930to gadu Brigē un kāda padzīvojuša angļu grāmatu izdevēja nedienas bēgot no saviem kreditoriem mūsdienu Anglijā, abi no kuriem bija ar vislielāko humora devu (sevišķi otrais).

Pirmā doma, izlasot grāmatu bija- jā, ok, laba grāmata, bet kapēc viņa ir tik augstu tajā topa, tas nav skaidrs taču jo vairāk par to domā, jo spēcīgāka rodas pēcgarša, turklāt to gribas uzreiz ķerties lasīt vēlreiz, lai ar jau esošajām zināšanām par stāstu kopumā vēlreiz varētu izbaudīt sākumu.

Vienīgais mīnuss visā šajā padarīšanā bija latviskais tulkojums (tajā gan autoru grūti vainot) tajā brīdī, kad tu izlasi, ka taksometru vada indiānis no Mumbajas, gribās tulkotājam (tulkojusi Īrisa Vīka) iespert pa dibenu .

ImageSākot rakstīt blogu, biju nolēmis likt četras bļembas, bet kamēr esmu ticis līdz beigām, jau lieku piecas 🙂

5 komentāri

Filed under Uncategorized

5 responses to “Deivids Mičels „Mākoņu Atlants”

  1. Paldies par saiti uz sarakstu- esmu lasījusi tikai 5 no tur minētajām. Jā, viss it kā kā ok, bet nevienu otru reizi nelasīšu. “The Kite Runner”‘gan aizķēra. Un ja tas ir labākais, kas mums ir…

  2. Sveiks, patika apraksts. Vēlējos jautāt vai grāmata ir Tavā īpašumā? Un ja – jā, tad vai būtu iespējams aizņemties no Tevis šo grāmatu? Filma “Mākoņu atlants” drīzumā uz ekrāniem, tādēļ būtu liela interese izlasīt grāmatu! 🙂

  3. Laine

    Paldies, Tava apraksta iespaidā nolēmu grāmatu lasīt savādāk – katru stāstu pilnībā no senākajiem laikiem līdz nākotnei! Protams arī šis variants nenodrošināja pilnīgu sapratni…Grāmata ir ģeniāla! Mani visvairāk aizrāva stāsts par Zakeriju un Viedo sievieti. Nākošnedēļ noteikti noskatīšos arī filmu. 😉
    p.s. filmu bezmaksas var noskatīties (ar cinamon dāvanu karti), izpildot uzdevumu par latviešu rakstniekiem -> http://www.vidusskola.com/

  4. Atbalsojums: Deivids Mičels “Mākoņu atlants” | GreenEyedNeverTellsBlog

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s