Terijs Prečets „Brīnumainā Morisa dēkas”

Izdevniecība: Zvaigzne ABC, 216 lpp.

Ar šo grāmatu iznāca interesanti – nopirku to Zvaigznē uz atlaidēm, lai lasītu saviem puikām pirms miega kā pasaciņu, jo tā skaitās bērnu grāmata. Taču, sācis to bērniem lasīt, pēc ~20lpp aizrāvies ar lasīšanu pārvācos uz savu istabu, jo zēni jau aiz garlaicības bija aizmiguši un ~4h vēlāk, smaidīdams līdz ausīm noliku grāmatu izlasītu. Bērnu grāmata gan tā ir tikai teorētiski, jo jā, tā ir pasaka par runājošiem blēdīgu kaķi un žurkām, taču mani māc dziļas aizdomas, ka bērniem, kas neuztvers grāmatā viscaur esošo sarkasmu un filozofiju, nez vai šī grāmata liksies dikti interesanta. Turklāt esmu lasījis arī šo to citu no Prečeta un īstu atšķirību starp viņa “bērnu” un “pieaugušo” literatūru nesajutu.

Tātad – dzīvojas reiz žurku kolonija Burvju Universitātes atkritumu kaudzē. Saēdās kaut kādu burvju zāļu atkritumus un notika evolūcija – žurkām parādījās saprāts, tās sāka runāt, iemācījās lasīt, utt. Protams, sākumā viņas lasīja un nesaprata īsti ko lasa, tāpēc salika sev vārdus no atkritumos izlasāmajiem vārdiem – tā nu barvedi sauca pa Malto Gaļu, galveno ģenerāli par Tumšo Rumu, vecā viedā baltā žurka kļuva par Asajiem Pipariem, vēl bija Sardīne, Svaigais, Derīguma termiņš, Lielā Ekonomija un dažādi citi jautri īpašvārdi. Tajā pašā apkaimē, noslēpumainos apstākļos, arī kāds kaķis, vārdā Moriss, kurš faktiski ir tāds kā kaķu Ostaps Benders, pēkšņi piedzīvo tādu pašu evolūciju kā žurkas.

Kad runcis sastop kādu padumjā paskata zēnu vārdā Kīts, kurš uz ielas spēlē stabuli, Morisam dzimst biznesa plāns – gudrās žurkas terorizē pilsētu, pilsētnieki krīt izmisumā, pilsētā pēkšņi parādās zēns ar kaķi un burvju stabuli , ar kuras palīdzību var žurkas izvest no pilsētas. Pilsētnieki pateicībā maksā naudu, kuru pēc tam kaķis ar žurkām sadala uz pusēm – Kītam naudu nevajag, viņam ka tik stabuli paspēlēt. Viss iet kā pa sviestu, līdz jautrā kompānija ierodas Badblincā – pilsētā, kuru jau it kā ir skārusi žurku sērga, taču izrādās, ka nevienas žurkas pazemē nav…

Ļoti simpātiski Prečets ir parādījis žurku intelektuālo evolūciju kā viņas ieguvušas apziņu spriež par dvēseles esamību (kas notiek ar to žurkas daļu, kas redz sapņus, pēc nāves?), žurku dievu, attieksmi pret parastajām, nerunājošajām žurkām (vai tās var ēst?) , grāmatā arī ir žurku zīmējumi, kas atgādina senos alu zīmējumus. Un paralēli žurku apziņai ļoti jauki arī evolucionē Morisa sirdsapziņa.

Vienīgais mans iebildums pret šo grāmatu, kas man faktiski ir bijis arī visās (divās) citās Prečeta grāmatās, kuras esmu lasījis – lai cik burvīgs būtu viņa humors un satīriskais sociālais komentārs, viss kopējais stāsts, tuvojoties kulminācijai, kaut kādā brīdī aiziet nedaudz pa sviesta taku. Arī šeit, kad nu beidzot tiek atklāts lielais ļaunais, tad, godīgi sakot, es pat ne visai iebraucu tajā, kā tas viss īsti notikās – skan sviestaini, saprotu, bet negribu spoilēt.

Vēl jāpiemin, ka šoreiz tulkojums likās tiešām labs esam, jo ne brīdi nebija sajūtas, ka kāds joks būtu aiztulkots šķērsām (netulkojamās vārdu spēles bija godīgi atzītas un paskaidrotas lapas apakšā zem strīpas). Tā ka pozitīvs sveiciens tulkotājam Uldim Sīlim.

4 bļembasNoteikti rekomendēju šo grāmatu arī citiem, domāju ka smaidi un smiekli garantēti ikkatram, kuram ir kaut mazākā humora sajūta. Četras betmenbļembas.

Nobeigumā neliels citātiņš par manu favorītžurku – Sardīni, kas kādu laiku ir padzīvojis teātrī un ir liels stepa cienītājs/meistars. Šo prasmi viņš veiksmīgi pielieto cilvēku baidīšanā:

Sardīne no mugursomas bija izvilcis savu salmu platmali. Rokā viņam bija neliels pastaigu spieķis. Pat Morisam nācās atzīt, ka tas bija labs ieradums. Dažas pilsētas žurku stabulnieku bija sākušas meklēt jau pēc pirmās reizes, kad Sardīne tā izdarīja. Cilvēki varēja pieciest žurkas krējumā, jumtā un tējkannā, taču stepa dejošana visam pielika punktu. Ja tu redzi stepu dejojošas žurkas, tev ir nelielas nepatikšanas. Moriss lēsa, ka tad, ja žurkas prastu vēl arī spēlēt akordeonu, viņas varētu apstrādāt divas pilsētas dienā.

5 komentāri

Filed under Uncategorized

5 responses to “Terijs Prečets „Brīnumainā Morisa dēkas”

 1. Šī man ir ļoti mīļa grāmata, jo ar to sākās pazīšanās ar Prečetu, kurš ir kļuvis par manu laikam visvairāk lasīto rakstnieku.
  Tulkojums mani tomēr mazliet kaitināja. Protams, tulkot Prečetu ir traki sarežģīti un visu cieņu cilvēkam, kurš to ir uzdrošinājies darīt, taču nezinu, kurš ir vainīgs pie neskaitāmām paviršībām tekstā. Piemēram, Nāve, kas Prečeta darbos ir vīriešu dzimuma persona vienā teikumā izsakās sieviešu dzimtē, bet nākošajā jau vīriešu. Vietām tiek jaukti žurku vārdi un ir daudz citu sīku kļūmīšu, kuras tak būtu elementāri novēršamas vienkārši pārlasot tekstu. 😦

  • Tās mazās kļūmītes jau droši vien var uzķert tikai tad, ja ir lasīts abās valodās. Par nāvi gan nemaz to nepamanīju, varbūt tapēc, ka biju pazīstams ar Pračeta NĀVI un uztvēru to, kā jābūt, nevis kā bija rakstīts.

   Par pašu Prečetu runājot, es esmu pamanījis, ka lasītāju (arī LV blogeru) aprindās viņš ir plaši mīlēts, bet mani viņš tā līdz galam nav aizķēris, lai lasītu visu pēc kārtas. Varbūt vaina tajā, ka līdz šim to biju lasījis tikai krieviski, iespējams tur arī bija nekorekti satulkojuši/ņeperevoģimaja igra slov.

 2. Nu, paviršības tulkotājam vajadzēja nepieļaut un redaktoram izlabot, bet iespējams, ka tieši redaktors ir ielabojis Nāvi sieviešu dzimtē, vēlāk attapies, ka šeit tā nav, bet nav atgriezies pie iepriekšējā teksta un atlabojis atpakaļ. Šajā gadījumā tomēr tulkotājam būtu jāizlasa rediģētais teksts un pašam jānovērš redaktora kļūdas.
  Pr. es mīlu, bet visu pēc kārtas nelasu. “Morisu” esmu lasījusi, bet tā nav grāmata, kas man būtu vislabāk saglabājusies atmiņā vai ko es mēgtu atcerēties.
  Andri, Tev tiek nodots “Mana dzīve grāmatās” stafetes kociņš, ja pareizi atceros, Tu vēl neesi izteicies.

 3. Atbalsojums: Terry Pratchett „Reaper Man” | Andris lasa

 4. Atbalsojums: The Amazing Maurice and his Educated Rodents (2001) | Terry Pratchett and me

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s