Entonijs Horovics „Zīda nams”

Izdevniecība Zvaigzne ABC, 294 lpp.

Sentimenta vadīts nolēmu izlasīt šo noveli, jo, kā jau lielai daļai pusaugu zēnu, arī man pirms aptuveni divdesmit gadiem Šerloks Holms bija mīļākais literārais varonis un visus viņa piedzīvojumus tiku gan izlasījis, gan vienmēr pa TV skatījos PSRS seriālu ar lieliskajiem Vasīliju Ļivanovu un Vitāliju Solominu.

Lai gan pēdējās simtgades laikā tapuši daudzi neautorizēti darbi, kuros atdzīvināts slavenais detektīvs, tikai “Zīda nams” ir sera A. Konana Doila biedrības (Conan Doyle Estate) atzīts autorizēts turpinājums (šo atļāvos nokopēt no Zvaigznes mājas lapas). Šis protams ir veikls mārketinga triks, lai naudiņa skaisti ripotu pa pareizajām renēm, jo mēs ļoti labi atceramies, kāds bija oficiāli autorizētais Vinnija Pūka turpinājums.

Tātad īsi par saturu – pie Holmsa ierodas kāds angļu džentelmenis, kurš ir pārliecināts, ka viņu izseko un grib nozūmēt kāds nelietis/īru bandīts, kuram godājamais kungs tālajā Amerikā, atbildīgs pilsonis būdams, ir izkārtojis lielas nepatikšanas. Kad Holmss ar Vatsonu uzmeklē nelieti, šim jau kaklā iesprausts dūcītis un piedzīvojumi var sākties.

Nevarētu teikt, ka piegāju grāmatai ar lielām ekspektācijām, taču jāatzīst, ka nebiju vīlies. Lasījās raiti, intriga bija uzburta pietiekami laba un stāstījums likās diezgan autentisks, kas ļāva ik pa brīdim pie sevis nosmaidīt, miglaini atceroties bērnības prieku, lasot Šerloka piedzīvojumus. Ir jūtams, ka autors ir pamatīgi izanalizējis Konana Doila darbus (esot rakstījis veselus astoņus gadus) un, lai gan brīžiem pārāk tehniski, uzcepis pietiekoši līdzīgu darbu, lai pēc jauniem Holmsa piedzīvojumiem izsalkušie lasītāji būtu apmierināti un gribētu vēl.

Brīžiem gan likās, ka Vatsons Holmsu apjūsmo tik pat stipri, kā Bella Edvardu, kas drusku tā kā kaitināja, neatceros, vai Konanam Doilam bija tikpat traki – iespējams, ka bija, tik ar jaunības nekritisko aci nepamanīju. Taču tajā pašā laikā brīdī, kad Holmss tiek vainots briesmīgā noziegumā, Vatsonā iezogas šaubu mirklis, ka varbūt tomēr Holmss ir vainīgs. Lai gan mirklis bija īss, man tas likās galīgi garām. Galu galā pat blakus esošais inspektors Lestreids ne brīdi nešaubās par Holmsa nevainību. Nepatika arī, ka autors brīžiem mēģināja skaidrot un pat pārlabot Konana Doila rakstīto, piemēram, Lestreda gadījumā Vatsons atvainojas, ka viņa agrākajos stāstos inspektors nepelnīti parādīts tādā pamuļķa gaismā, jo, redziet, uz Holmsa fona jau visi tādi izskatās – tas jau uzprasās uz riktīgu Why The Face komentāru.

Grāmatas ievadā Vatsons raksta, ka šī ir Holmsa tumšākā mistērija un tāpēc viņš to ir nodevis saviem mantiniekiem publicēt pēc 100 gadiem, jo tā laika Anglija neesot tam gatava – var daļēji piekrist, taču tajā laikā, kad tapa oriģināli par tādu tēmu autors vienkārši nebūtu rakstījis. Turklāt arī viss lielais noziegums un noslēpums nebija nemaz tik sarežģīti, cik šokējošs, vismaz tāds noteikti ir bijis autora mērķis.

Tā kā grāmata bija diezgan patīkama, viegla lasāmviela un uz neko vairāk nepretendē tad es sliecos piešķirt trīs bļembas.

P.S. Gribēju nosūtīt īpašu sveicienu Zvaigznei ABC, kas grāmatas aprakstā uz aizmugurējā vāka astoņās rindiņās ir pamanījusies nospoilēt tieši pusi grāmatas (150 no 290 lpp). Malači! Es gan brīnumainā kārtā veiksmīgi nebiju to nemaz izlasījis un manu lasīšanas prieku viņiem sabojāt neizdevās 🙂

Pašās beigās fragments no Dr.Moriartija teiktā:
“Es Jums teicu, ka esmu noziedznieks, bet ko tas īsi nozīmē? Tikai to, ka pastāv noteikti likumi, kuri pārvalda sabiedrību, bet kurus es uzskatu par traucēkļiem un tāpēc izvēlos ignorēt. Esmu sastapis daudzus godājamus baņķierus un advokātus, kuri apgalvo tieši to pašu. Tas viss ir pakāpes jautājums”

Komentēt

Filed under Uncategorized

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s