Grāmatas, par kurām es neuzrakstīju blogā. Otrā daļa.

Gads arvien tuvojas noslēgumam, un man vēl ir šis tas, ko teikt, tādēļ lūk otrā daļa manam nedaudz tā kā šmaukšanās ierakstam.

Gada pašā sākumā, kad man vēl bija ilūzijas par to, ka es varu plānot savu lasāmvielu, es uzcepu šo listi. Tagad nākas konstatēt, ka esmu kapitulējis un izpildījis tikai ~40% no šī plāna. Viena no grāmatām, ko biju plānojis un tiešām arī izlasīju (diemžēl ne pirms filmas noskatīšanās) ir-

Frensiss Skots Ficdžeralds “Lielais Getsbijs”, izdevusi Liesma tālajā 1971 gadā, 235 maziņas lpp īss.

Kopš lieliskās Baza Lurmena filmas ar Leo Di Kaprio titullomā, skumjais stāsts par krietno nabaga zēnu, kas ticis pie pasakainām bagātībām un nu mēģina noķert pagātni aiz astes, ir visiem daudz maz zināms. Ļoti laba grāmata, kas, kā jau tas klasikai pienākas, dzīvo cauri laikiem un ir aktuāla arī šodien – kā smejies, laiki mainās, bet cilvēki nē. Joprojām tiek sapņots par dāmām ar naudas skaņu balsī, joprojām visvieglāk ir piedzimt par skaistu muļķīti un joprojām mēs kā laivas cīnāmies pret straumi, lai tiktu atpakaļ pagātnē – laimes zemē.

Lai gan man personīgi tuvāka ir Ficdžeralda “Ir maiga nakts”, arī Getsbijam pienākas 5/5 betmenbļembas. Silti iesaku izlasīt visiem, kas māk lasīt, vai vismaz noskatieties filmu – šis ir tas gadījums, kad filma ir gandrīz tikpat laba cik grāmata.

Liekam nākamo bildi iekšā – Mihails Bulgakovs “Meistars un Margarita”, izdevusi Jumava, 432.lpp.

Ar šo grāmatu es nedaudz nošmaucos, jo izlasīju to latviešu mēlē, kaut gan vajadzētu oriģinālvalodā, bet kā ir, tā jādzīvo.

“Meistars un Margarita” man dikti gāja pie sirds, sevišķi tās sadaļas, kurā Volanda svīta uzdarbojās Maskavā, noskaņas ziņā atgādināja Ilfa & Petrova “Divpadsmit krēslus”. Šeit gan visam tāda traģiska pieskaņa Meistara (kurš, cik nojaušu ir pats Bulgakovs) personā, kuru šī idiotiskā sistēma un tās darboņi, par kuru uzjautrinās Volanda blice, ir salauzusi. Tik ļoti, ka viņš ir nodevis mākslu un ņēmis un sadedzinājis savu manuskriptu, kurš par laimi, nedeg. Manuskripts ir Meistara mūža darbs, kurā viņš aprakstījis Poncija Pilāta dzīvi, stāsts par to, kā tad ar to Ješua/Jēzu krustā sišanu bija ‘patiesībā’. Skaistākais šajā visā ir tas, ka Poncija stāsts ir uzrakstīts, kā dokumentāls, bez jebkādām maģiskām piešpricēm, savukārt Maskavas ālēšanās daļa, kurā pilsoņi pilnīgi pārliecināti, ka ne Dieva, ne Velna nav ir pilna maģijas, kas tad visus arī dzen vājprātā. Lielisks, daudzslāņains darbs, kuru, iespējams, lasīšu atkal (kaut gan parasti tā nedaru) – 5/5 bļembas.

Un noslēdzošā grāmata šajā ierakstā – Neil Gaiman “The Ocean at the End of the Line”. Izdevusi William Morrow Books, 181.lpp.

Tātad Anglija, Saseksa, kāds pusmūža vīrietis pašam nesaprotamu iemeslu dēļ ierodas fermā, kurā septiņu gadu vecumā sastapies ar kādu interesantu ģimeni – Lettiju, viņas māti un vecomāti. Hempstoki ir sena ģimene gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Lettija, lai ar maza meitene, atceras laikus, kad okeāns vēl bija liels. Viņas māte – laikus, kad zemei vēl nebija mēness. Vecāmāte, šķiet, ir pieredzējusi visuma rašanos. Tas viss atsauc atmiņā sen aizmirstus bērnības notikumus, tādus, kurus labāk ir nemaz neatcerēties. (šo grāmatas aprakstu es nospēru no asmodeus ieraksta)

Šī ir Geimana pirmā grāmata, kas mani uzrunāja vairāk, kā tikai izklaidējošs stāsts, kāds tas, bez šaubām, ir. Par mūsu bērnības atmiņām, cik ļoti daudz mēs aizmirstam, par to, kā pieaugušo padarīšanas redz bērns. Par to nevainīgo un naivo mūsos, ko dzīve nodeldē. Un tam visam pa virsu Gaimana pasaka, kas savā ziņā ir variācija par viņa paša Karolīnas tēmu pieaugušajiem. Tā kā Zvaigzne ABC izdod Geimena darbus, tad ļoti ceru, ka arī šis netiks smādēts, un arī latviešu mēlē lasošajiem būs iespēja ar to iepazīties. Vienīgais grāmatas mīnuss – tā ir nolādēti īsa. 5/5 betmenbļembas.

1 komentārs

Filed under Uncategorized

One response to “Grāmatas, par kurām es neuzrakstīju blogā. Otrā daļa.

  1. Solīja, ka šī Geimena grāmata drīz būs latviski.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s