Anthony Ryan „Blood Song „ (Raven’s Shadow #1)

Kindle Edition, 592 lpp.

Šī grāmata pievērsa manu uzmanību, jo bija nonākusi 2013. gada labāko fantāzijas grāmatu topos, turklāt tai bija neredzēti augsti reitingi iekš Goodreads un Amazon.

Vidēja balle 4.63/5 no ~10`000 balsotājiem ir visai iespaidīgi. Turklāt autors pirmsākumos bija grāmatu pats par saviem līdzekļiem publicējis amazones Kindle veikalā, guvis milzu atzinību (gluži kā mana mīļā “Vilna”, kas ,starp citu, nu ir pieejama arī latviešu valodā grāmatnīcās un šeit) , un pēc kā viņu nogrābušas lielās izdevniecības un laidušas grāmatu klajā arī papīra versijā.

Izlasot šo grāmatu, neticami augstās balles man palika noslēpums, taču nu par visu pēc kārtas:

Oficiālais apraksts:

Episkās fantāzija darbs, kas pēta konflikta, lojalitātes un reliģiozās ticības tēmas. Vaelins Al Sorna, Sestā Ordeņa brālis, no bērna kājas ir trenēts cīnīties un nogalināt Ticības vārdā. Viņš ir nopelnījis daudz vārdus un gandrīz tikpat daudz rētas, kā arī ticis pie neglīta suņa un zirga ar nejauku raksturu. Karaļa, kas ir neprātis vai ģēnijs, ievilināts negodīgā karā, Vaelins meklē atbildi jautājumam, kas izšķirs karaļvalsts likteni:… kas ir “tas, kas gaida”?
“Asins dziesma” ir pirmā grāmata jaunā episkās fantāzijas “Kraukļa ēna” triloģijā par karu, intrigām un ticību.

Grāmatas formāts ir, nu jau var teikt, klasisks – sākas ar to, ka Vaelins ir sagūstīts un faktiski tiek vests uz nāves sodu (duelēties ar kādas valsts stiprāko kareivi), un pa ceļam, uz kuģa, kādam hronistam stāsta savu dzīves stāstu. Vaelinu 10 gadu vecumā tēvs nodod apmācībā klosterī, Ticības sestajam ordenim. Ticībai ir seši ordeņi – hronisti, meditētāji, sludinātāji, dziednieki, vienu aizmirsu un sestais ordenis ir asasīni (karavīri – slepkavas). Pati Ticība nav diez ko aprakstīta, cik noprotams, šie vienkārši tic aizgājušajiem, ka pēc nāves mēs visi satiksimies. Visas parējās valstis, kurām ir savas ticības ir ķeceri un ienaidnieki, kuri jāpakļauj īstajai un vienīgajai Ticībai, vai arī…. nu jūs jau atcerieties mūsu pašu vēsturi 😉 . Pirmo grāmatas trešdaļu mēs sekojam, kā mazais Vaelins apgūst visus asasina trikus – zobencīņa, loks un bulta, rukapaška, izdzīvošana salā un sūnās, utt. Vaelins, protams, ir vistalantīgākais un ap viņu veidojas neliels draugu bariņš (pieci gab.), kuram katram ir savs talants –kurš nu labāk jāj ar zirgu, kurš labāk dzen pēdas. Tā nu pamazām šie izaug lieli un stipri, karalis šiem piešķir savu armijas vienību un sūta zēnus apkarot ķecerus, kas slapstās gar valsts robežām un sludina savu ticību. Un izcīnot lielas uzvaras (kuras nemaz tik lielas nelikās) Vaelins pamazām kļūst par leģendāru cīnītāju. Un beigās, kad šis tiek aizsūtīts galīgi pašnāvnieciskā misijā, tad Vaelins krīt gūstā un mēs nonākam punktā, ar ko sākas (bet ne beidzas) grāmata.

Vēl šajā pasaulē pastāv tāda lieta kā Tumsa, ko citās grāmatās dēvē par maģiju. Atsevišķiem cilvēkiem piemīt dažādi talanti – kāds ar pieskārienu dziedē, kāds par vilku pārvēršas- par kuriem gan skaļi nerunā, jo Ticība uz šiem tā pašķībi skatās. Vaelinam ir ļoooti rets talants, ko sauc par Asins dziesmu, kas faktiski ir superintuīcija. Viņš ar “muguras smadzenēm” sajūt kad, vai un no kuras puses tuvojas briesmas, kā arī kur tieši jādodas, kad nezini kur iet, utt. Jāatzīst, ka visai izdevīgs talants, ja jākļūst par leģendāru kareivi. Kamēr ļaunulis tikai grasās izvilkt dūcīti, šim pašam jau duncis ribās, jo Vaelinam čutene nostrādājusi…Šis varoņa supertalants grāmatu padarīja neinteresantāku, nekā tā varēja būt.

Nu ja. Vēl ir mīti par septīto –  tumsas – ordeni. Tumsas ordeņa pirmais noteikums ir nerunāt par tumsas ordeni, tāpēc informācijas kripatiņas par šo noslēpumiem apvīto organizāciju mēs kopā ar Vaeilnu vācam visas grāmatas garumā.

Lai gan stipri otrajā plānā, tomēr nav aizmirsts arī par mīlestību, šoreiz pret mūķeni (protams), un, jāteic, ka par laimi autors nav Višņevskis un šīs slepenās mīlestības dēļ nevienam zem mašīnas nav jāmetas.

Viss augstāk minētais vēl pārliets ar paplānu galma intrigu mērci, tīri labām kaujas ainām, augoša jaunekļa eksistenciālām pārdomām par Ticības patiesumu un būtību, apjausmām, ka ne viss ir melns vai balts, kā arī noslēpumaina vecāku pagātne, kas arī, saprotams, jaunajam Vaelinam par visām varītēm  jānoskaidro. Aprakstā minētais “tas, kas gaida”, gluži kā Voldemorts pirmajā Poterā,  parādās gaužām maz un acīm redzami tiek atstāts nākamajām grāmatām.

3arpusiPieklājīgs fantāzijas žanra romāns, noteikti turpināšu lasīt sēriju, taču tāds uhh un ahhh, kāds bija, lasot, piemēram P.Rotfusa “Vēja vārdu”, man nebija. Rakstot šo ierakstu un pārdomājot izlasīto, kopaina šķiet arvien saulaināka, tāpēc dodu trīs ar pusi betmenbļembas.

1 komentārs

Filed under Uncategorized

One response to “Anthony Ryan „Blood Song „ (Raven’s Shadow #1)

  1. Izklausās interesanti. Pēdējā laikā prasās izlasīt kko uz tādu šniti – par kareivjiem, vai pagāniem, vai vikingiem. Atzīmēšu goodreads, paldies par rakstu 🙂

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s