Mira Grant „Parasite” – „Labāk kājās stāvot mirt, nekā uz ceļiem dzīvot” /ģenētiski modificēts lentenis/

Izdevniecība Orbit, 504.lpp

Desmit gadus tālā nākotnē, cilvēce plaukst bez slimībām.
Par savu labo veselību mēs esam parādā pazemīgam parazīts – ģenētiski inženierēts lentenis, ko radījuši ģenētikas pionieri SymboGen korporācija. Implantēts lentenis mūs pasargā no slimībām un uzlabo mūsu imūnsistēmu. Tas ir tik veiksmīgs, ka pārspēj pat zinātnieku pārdrošākos sapņi. Tagad, desmit gadus pēc radīšanas, gandrīz katrā cilvēkā dzīvo SymboGen lentenis.
Bet šie parazīti kļūst nemierīgs. Viņi vēlas savu dzīvi … un darīs visu, lai pie tādas tiktu.

Miras Grantas grāmatu “Parazīts” pamanīju, jo tā ir iekļauta šī gada Hugo balvas nominantu īsajā sarakstā (gluži tāpat kā pēdējos trīs gadus šīs rakstnieces iepriekšējās grāmatas).

Jūs varbūt teiksiet – fui, labprātīgi rīt lenteni, kas par murgiem! Taču šis aspekts rakstniecei ir izdevies visai pārliecinošs, savu teoriju viņa balsta tā saucamajā Higiēnas hipotēzē, ka jo tīrākā pasaulē mēs dzīvojam, jo vājāka kļūst mūsu imūnsistēma (tā ir reāla hipotēze, vairāk par to var palasīt šeit). Līdz ar to tuvā nākotnē, kad cilvēku imūnsistēma ir galīgi atšālējusies, šis implants nāk kā universāls glābējs, kas palīdz cilvēkiem nemocīties ar visādām alerģijām, hroniskām kaitēm un vispār slimībām kā tādām.

Grāmata sākas ar to, ka mūsu galvenā varone Sallija Mitčela pamostas brīdī, kad viņas ģimene ir sanākusi slimnīcā uz skumju procedūru – atslēgt Salliju no dzīvības uzturošām sistēmām, jo Sallija ir trāpījusi smagā autoavārijā, un ārsti ir konstatējuši, ka viņas smadzenes ir mirušas. Taču āreče – Sallija saka nāvei nē un atver acis. Turklāt neatceras neko pirms pamošanās, pat runāt un staigāt jāmācās no jauna. Vienīgais, kā ārsti to spēj skaidrot – brīnumainā “Zarnu miesassarga”™ a.k.a. lenteņa klātbūtne Sallijas organismā.

Nākamā aina – sešus gadus vēlāk – Sallija joprojām neatceras pilnīgi neko no savas pirmsavārijas dzīves, sauc sevi par Selu un apgalvo, ka ir cits cilvēks. Turklāt, kā atzīst apkārtējie, viņa ir kļuvusi daudz patīkamāka persona, nekā bijusi pirms tam. Sallijai ir jauns draugs, kurš pilnīgas nejaušības rezultātā ir ārkārtīgi talantīgs parazitologs Dr. Neitans Kims. Tā kā nejaušībām šajā pasaulē nav ne gala, ne malas, tad Sallijas tēvs ir ASV armijas infekciju slimību medicīniskās izpētes institūta Sanfrancisko nodaļas vadītājs.

Kādu dienu Sallija ar savu Dr.Kimu pastaigājas pa tuvējo iepirkšanās centru un ierauga meitenīti, kura dīvaini, šļūcoši pārvietojas, it kā būtu miegā (zombiestyle). Izrādās, ka šādi gadījumi jau ir novēroti arī citur, turklāt tie kļūst arvien biežāki. Atbildīgās iestādes netiek gudras, kas ar šiem cilvēkiem notiek, taču aizdomu ēnas par “miega slimības” epidēmijas izraisīšanu krīt uz SymboGen. Tā nu Sallija/Sela kopā ar savu mīļoto metas šķetināt milzīgo noslēpumu, kas un kā.

Es gan neko nesaprotu no mikrobioloģijas un parazītiem, taču, tā kā notikumi risinās tuvā nākotnē (2017-2027) tad uzstādījums tomēr liekas pārāk fantāzisks. Un galvenajai varonei lielākoties gribas spert pa dibenu (jo viņa nesaprot, kas notiek). Vai arī rakstniecei, ja viņai liekas, ka mums būtu reizē ar varoni jānesaprot, kas notiek.
Priekš 500 lpp grāmatā nekas pārāk daudz nenotiek, rodas iespaids, ka grāmata ir speciāli pastiepta, lai varētu to izdot divās daļās.  Nevarētu teikt, ka kopējais uzstādījums ir ļoti noslēpumains, jo principā jau no sākuma lielos vilcienos ir skaidrs, kas ir kas,  un tādu lielu “wow” momentu grāmatā nav. Taču lasījās grāmata raiti, ne par velti taču balvām izvirzīta.
4 bļembasJa jums patika Kronina “Pāreja”, tad šī arī varētu iet pie sirds.
Kad tikko izlasīju grāmatu, tad  man tā likās tāda  so-so , vairāk par 3 bļembām nevelk,  bet laikam ejot piefiksēju, ka arvien mēdzu par to aizdomāties un vispār bija feins gabals. Un priekš-pasūtiju otro daļu. 4 bļembas.

Komentēt

Filed under Uncategorized

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s