Claire North „The First Fifteen Lives of Harry August” – dzīve pa apli

augustsIzdevējs: Orbit, 448 lpp.

Izdevēja apraksts:

Neaizmirstama varoņa neparasts ceļojums – stāsts par draudzību un nodevību, lojalitāti un grēku izpirkšanu, mīlestību un vientulību, un neizbēgamo laika ritējumu.
Harijs Augusts ir uz nāves gultas. Atkal. Nav svarīgi, ko viņš dara, vai kādus lēmumus dzīvē pieņem, pēc nāves Harijs vienmēr atgriežas sākumpunktā – kā bērns ar visām zināšanām par dzīvi, ko viņš jau ir dzīvojis neskaitāmas reizes pirms tam. Nekad nekas nemainās. Līdz šim. Kad Harija vienpadsmitā dzīve tuvojas beigām, slimnīcā pie viņa ierodas maza meitene. “Es gandrīz jūs nokavēju , Doktor August,” viņa saka. “Man vajag nosūtītu ziņu.” Šis ir stāsts par to, ko Harijs dara tālāk, un to, ko viņš darīja agrāk, un kā viņš cenšas saglabāt pagātni, kuru viņš nevar mainīt un nākotni, kuru viņš nedrīkst pieļaut.

Harijs Augusts ir kalačakra – cilvēks, kurš savu dzīvi nodzīvo neskaitāmas reizes, pēc nāves katru reizi piedzimstot no jauna, 1919.gada jaungada naktī, kādā Anglijas dzelzceļa stacijā, turklāt atminoties visas savas iepriekšējās dzīves. Grāmata sākas ar Harija vienpadsmitās dzīves nogali, kad pie viņa ierodas maza meitenīte, arī kalačakra, kas nodod viņam ziņu – “Pasaulei pienāk gals, kā tam allaž ir jānotiek. Taču beigas ar katru reizi pienāk ātrāk.” Tomēr, pie šiem notikumiem mēs atgriežamies tikai labi ja grāmatas vidū. Pirmo pusi Harijs mums stāsta par savām iepriekšējām dzīvēm, par to, kā viņš pamazām samierinās domu, ka viņam dzīve jādzīvo no jauna un jauna, par to kā viņš tikai ceturtajā dzīvē uzzina par to, ka nav vienīgais tāds daudzdzīvotājs, un ka viņi sevi sauc par kalačakrām un ir apvienojušies klubā Kronos, par to kā Harijs meklē šo klubu un par tā dažādajiem biedriem un kā tie izmanto savas neskaitāmās dzīves.

Un tā, lēnā garā mēs nonākam pie sākumā apsolītās intrigas par pasaules galu. Kas tuvojas aizvien ātrāk, jo, kā izrādās, kāds mākslīgi steidzina zinātnes progresu – datori piecdesmitajos, mobilie telefoni 70tajos, utt. Kas ko un kāpēc – to jums nāksies noskaidrot pašiem, ja nolemsiet izlasīt šo patiešām labo zinātniskās fantastikas grāmatu. Vienīgais, ko piebildīšu – vienīgais veids, kā apstādināt kalačakru, pārtraukt tā neskaitāmos ciklus, ir nepieļaut tā piedzimšanu. Un tādēļ katra kalačakras lielākais noslēpums ir sava izcelsme…

020413_2026_HughHoweyWo2.pngDaudzās dzīves ir svētība vai lāsts? Kā lai nesajūk prātā? Kā lai paliek labs? Grāmata nav baigais ekšen gabals, tomēr nevienu brīdi nav garlaicīga, tā ir forša, inteliģenta lasāmviela. Ja lasāt angļu mēlē, noteikti rekomendēju. Piecas bļembas.

P.S. Atsevišķi vēl gribu atzīmēt grāmatas vāka bildi. Vienkārši perfekti 🙂

9 komentāri

Filed under Uncategorized

9 responses to “Claire North „The First Fifteen Lives of Harry August” – dzīve pa apli

 1. Noslieci mani par labu šīs grāmatas izlasīšanai. Es jau labu laiku par viņu prātoju, lasīt vai nelasīt. Nedaudz raustījos, jo par ša’diem mūžīgajiem ir nācies lasīt diezgan daudz un lielākā tiesa no šiem stāstiem ir stipri viduvēji. Autori neizvērš žanru pa nopietnam, bet ieciklējas uz kādu primitīvu aspektu.

  • Es nebiju lasījis neko līdzīgu, vismaz neatminos, tāpēc man grūti salīdzināt. Domāju, ka tev varētu patikt, nevienā brīdī stāsts nelikās muļķīgs

   • Tā ka tieši piedzimst tas pats cilvēks, man ar nav gadījies, bet tā ir tikai variācija sižeta līnijā. Ko tu darītu, ja tev būtu iespējams izmainīt pagātni un izglābt nākotni. Nesen izlasīju The Bone Clocks, kaut kas līdzīgs ir Ultima, Proxima diloģijā, līdzīgi ir arī Kinga 11/22/63 un pat Māršs nodarbojas ar līdzīgu kosmogonisku problēmu. Tas man tā no līdzīga metasižeta grāmatām uzreiz nāk prātā.

  • šeit savā ziņā ir pretējais – vēsturi mainīt nedrīkst (jo kurš gan negrib apstādināt Hitleru?) un Kronos klubs to uzmana. Mainītājs ir ļaundaris, kas jāapstādina.

 2. Jā, es arī šitai esmu uzlikusi aci, jautājums tikai, kad roķeles tik tālu aizstiepsies.

 3. Atbalsojums: Ben Elton „Time and Time Again” – balstīts uz gandrīz patiesiem notikumiem | Andris lasa

 4. Atbalsojums: The First Fifteen Lives of Harry August by Claire North | … zivis kraulā nepeld …

 5. Atbalsojums: Claire North „Touch” mūžīgā dzīve vol.2 | Andris lasa

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s