Ben Elton „Time and Time Again” – balstīts uz gandrīz patiesiem notikumiem

Kāds ir laika ceļotāju pirmais uzdevums? Pareizi – nogalināt Hitleru. Šoreiz autors ir oriģināls, un sūta laika ceļotāju pēc Gavrilo Principa (iesākutime and timemam).

Izdevējs: Bantam Press, 387 lpp.

Izdevēja apraksts:

Ir 1914.gada 1.jūnijs un Hjū Stentons, izbijis kareivis un slavens piedzīvojumu meklētājs ir vārda tiešā nozīmē vientuļākais cilvēks uz zemes. Neviens ko viņš jebkad ir mīlējis vai pazinis vēl nav dzimis. Varbūt tagad tie nekad nepiedzims. Stentons zina, ka tuvojas liels un šausmīgs karš. Kolektīvas pašnāvības ārprāts, kas iznīcinās Eiropas civilizāciju un radīs ciešanas miljoniem turpmākajā gadsimtā dzīvojošo. Viņš zina, jo viņam tas gadsimts jau ir vēsture. Kaut kā viņam šī vēsture ir jāmaina. Viņam ir jānovērš karš. Karš, kas sāksies ar vienu lodi. Bet vai viena lode patiešām var sabojāt veselu gadsimtu?
Un, ja var, tad vai vēl viena lode spēj šo gadsimtu glābt?

Turpinot iepriekšējā ierakstā aizsākto laika ceļošanas tēmu, šoreiz par Hjū Stentona varonīgajiem centieniem novērst pirmo pasaules karu.

Sers Īzaks Ņūtons ir atklājis šo to par laiku un telpu, kam pasaule vēl viņa laikā nav gatava. Tāpēc viņš ir uzrakstījis vēstuli un nodevis to glabāšanā Kembridžas universitātes, kurā pats skolojies, vadītājam ar norādījumu, ka to jānodod no paaudzes paaudzē un atvērt drīkstēs tikai 2024.gada 1.janvārī. Atverot šo vēstuli norādītajā datumā, profesori uzzina, ka Ņūtons ir izštukojis, ka laiks ir kā spirāle, un aprēķinājis, ka pēc pusgada uz mirkli telpā būs tāds punkts, kurā krustosies laika spirāles, un tajā stāvot kāds varēs nonākt 1914.gada maijā un restartēt vēsturi. Un Kembridžas zinātnieki nolemj, ka viņiem ir jāizmanto šī iespēja un jāsūta kāds vienpatis misijā izmainīt vēsturi un novērst pirmo pasaules karu . Šeit uz skatuves uznāk Hjū Stentons, ideāls kandidāts misijai – izbijis specvienības kareivis un izdzīvošanas realitātes šova zvaigzne, kurš nesen ir zaudējis savu ģimeni autokatastrofā. Turklāt nevainojami runā vācu valodā, respektīvi, izcils kandidāts.

Šo stāstu var sadalīt trīs daļās – Stentona gatavošanās operācijai, pati operācija un tās sekas. Gatavošanās daļa ir intriģējoša un daudzsološa, mums ir interesants varonis – tāds kā Bēra Grilla prototips, ir Kembridžas vēstures profesore, kam šajā grāmatā atvēlēta humorista loma un ir pietiekami interesants (lai gan par oriģinālu to saukt nevarētu) uzstādījums. Taču, kad nokļūstam līdz pašai operācijai. Tad sākas īsta bēdu ieleja. Sauss, neinteresants notikumu atstāstījums turklāt vēl tiek piesaistīta pilnīgi nevajadzīga un stāstam neko nedodoša romantiskā līnija – Stentona dēka ar jaunu, daiļu un trakoti progresīvu sufražisti. Un kad tiekam līdz grāmatas noslēdzošajai daļai, kas diemžēl ir pārāk īsa, lai gan ļoti laba (nevarētu teikt, ka ļoti oriģināla), visa kopējā garša jau ir sapurgāta. Rodas sajūta, ka no laba garstāsta ir mēģināts izstiept romāna izmēra darbu, kā rezultātā sanākusi tāda tizla atšķaidīšana.

010313_0906_EntonijsHor2.pngTāds viduvējs laika ceļošanas gabals ar labu ideju, bet diezgan pašvaku izpildījumu. Par to, vai tiešām viens cilvēks spēj mainīt vēsturi (šajā gadījumā gan Stentons, gan Princips). Trīs bļembas.

5 komentāri

Filed under Uncategorized

5 responses to “Ben Elton „Time and Time Again” – balstīts uz gandrīz patiesiem notikumiem

  1. Tad varbūt vēsturisko daļu autors bija labi izpētījis? 🙂

  2. tieši par to arī grāmata ir 🙂 (vai viena lode patiešām var sabojāt veselu gadsimtu? Un, ja var, tad vai vēl viena lode spēj šo gadsimtu glābt?)
    Kā arī par to, kas tas Princips īsti bija par putnu. Bet tie visi ir spoileri:)

  3. Brīnišķīgi aprakstīts! Noteikti izlasīšu!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s