Claire North „Touch” – mūžīgā dzīve vol.2

Ar Klēras Nortas daiļradi iepazinos pagājušā vasarā, izlasot „Harija Augusta piecpadsmit dzīves”, kas man dikti gāja pie sirds. Izlasot autores nākamās grāmatas „Touch” (Pieskāriens) sinopsi, nebija divu domu un kad pie tās tiku, tā ķēros uzreiz klāt.

touchIzdevējs Orbit Books 432 lpp.

Keplers nekad nebija domājis, ka būs jāmirt šādā veidā – tumšā alejā, klaidoņa nežēlīgi piekautam līdz nāvei . Taču savos pēdējos dzīves mirkļos, sniedzoties pretī savam slepkavam pēc glābiņa, pēkšņi notiek pārslēgšanās.
Tagad Keplers pats caur slepkavas acīm noraugās salauztā un izpostītā ķermenī, kas guļ netīrajā alejā.
Tā vietā, lai mirtu, Keplers ir ieguvusi spēju klīst no viena ķermeņa uz otru, ielēkt citu cilvēka ādā un redzēt caur viņu acīm, dzīvot viņu dzīvi – vai tas būtu uz dažām minūtēm, dažiem mēnešiem vai visu mūžu.
Keplers šiem ķermeņiem nevēl ļaunu – pat sāk tos mīlēt kā savus mīļotākos. Bet, kad viena no viņa ķermeņiem, Žofefīne Cebula, tiek brutāli noslepkavota, Keplers uzsāk misiju, lai noskaidrotu patiesību un atriebtu Žozefīnes nāvi.

Arī šajā Nortas grāmatā centrālā tēma ir nemirstība. Ja Harija Augusta mūžīgā dzīve bija cikliska, viņš savu dzīvi dzīvoja pa riņķi no jauna un jauna, tad Keplera nemirstība ir lineāra, viņa dvēsele/gars pārvietojas no ķermeņa uz citu paša izvēlētu ķermeni un turpina dzīvot tālāk.

Keplers ir viena no būtnēm, kas sevi paši sauc par gariem. Viņi ir dabas anomālija, kas rodas brīdī kad cilvēkam mirstot dzīves alkas ir tik spēcīgas, ka pieskaroties citam cilvēkam tā dvēsele pārlec otra ķermenī. Ķermenī esošā dvēsele uz to brīdi tiek atstumta malā, viss laiks, ko ķermenī pavada gars cilvēkam šķiet kā mirklis, garam to pametot tas vienkārši attopas citā laikā un vietā, nesaprotot, kas noticis. Paši gari par ķermeņiem izsakās kā par apģērbu – “She was wearing a young black woman with warm round cheeks and a shaven head”.

Dažādi gari izmanto šo savu talantu dažādi – Keplers uzmeklē dzīves pabērnus (klaidoņus, narkomānus, staigules, utt) un, apmaiņā pret atrunātu laiku viņu ķermenī piedāvā tiem sakārtot dzīvi. Taču ne visi ir tādi humānisti, citi bauda dzīvi – vienmēr jauni, skaisti un bagāti, piemēram, nedēļas nogale Merlinas Monro ādā – kāpēc ne? Un protams, daži ir arī ļauni, kas dara pāri ķermeņiem, kuros nonāk.

Gara lēkāšana starp ķermeņiem ir interesants koncepts. piemēram, bēgot no vajātājiem pārpildītā metro, Keplers var nomainīt 5-6 ķermeņus pāris lapaspušu laikā, kā rezultātā veidojas kišmiš, bet pie tā ātri pierod un lasīšanai netraucē.

Keplers daudz lieto vārdu ‘mīlestība’, viņš mīl visus savus ķermeņus, visi cilvēki ir skaisti. Mīlestība ir garu vājais punkts – kā tapt mīlētam, kā panākt, lai mīl tevi, nevis to, kā ķermenī tu atrodies? Vai ir vērts dzīvot mūžīgi bez mīlestības? Savā ziņā mīlestības aspekts bija grāmatas vājais punkts, un tāpēc arī beigas nešķita tik spēcīgas kā pārējā grāmata.

„Touch” struktūra ir līdzīga kā iepriekšējā autores darbā, grāmata sākas ar galveno notikumu – tiek nogalināta Keplera tā brīža ķermeņa saimniece un gars metas atriebības misijā. Taču, paralēli šim notikuma visu laiku mijas nodaļas no Keplera pagātnes, lai mēs labāk saprastu, kas viņš un viņam līdzīgie ir par putniem, šie īsie stāstiņi tiek pasniegti hronoloģiski jauktā secība kā mozaīkas gabaliņi, kas grāmatas laikā skaisti savelkas kopā un beigās veido jauku bildi.

4 bļembasVēl šajā grāmatā ir slepena organizācija, kuras uzdevums ir iznīcināt visus garus, uzņēmēji, kuri pelna naudu ar sava ķermeņa iznomāšanu gariem, kaujas garu starpā, kur šie cīņas laikā lēkā starp ķermeņiem un vēl kaudzēm visādu aizraujošu lietu. Ļoti rekomendēju. Klēra Norta ar šo darbu manās acīs nostiprina savu talantu un nonāk to rakstnieku sarakstā, kuru darbus cenšos izlasīt uzreiz pēc izdošanas. 4 bļembas.

Komentēt

Filed under Uncategorized

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s