Jānis Zelčāns “Visi dati dodas uz debesīm” – Ir okei

300x0_visi_dati_dodas_uz_debesim_drIzdevējs: Zvaigzne ABC, 208.lpp.

Izdevēja apraksts:
Pasaule, kurā dzīvo J. Zelčāna personāži, nav diez cik labāka par pašreizējo. Citāda gan. Viņi pieder izdomātai nākotnei – gan tuvākai, kurā mākslīgais intelekts ir realitāte, gan pavisam tālai, kurā lidojumi kosmosa telpā ir absolūta ikdiena. Tomēr šie personāži risina problēmas, kas aktuālas mūsdienās. Pirmām kārtām autoru interesē cilvēka patiesās identitātes apdraudējumi.

Kurā brīdī cilvēks pārstāj būt cilvēks šī vārda miesiskajā vai morālajā nozīmē? Vai tad, kad viņš rada virtuālu pēcteci un zaudē varu pār to? Vai tad, kad savu īsto ķermeni pakāpeniski ir spiests aizstāt ar mākslīgu, lai par katru cenu dzīvotu? Varbūt tad, kad ļauj sevi ietekmēt un pārveidot svešai pieredzei, kas kļuvusi par preci? Vai tad, kad tiek dota iespēja iekļūt cita cilvēka prātā un rīkoties viņa vārdā, lai veiktu netīkamus darba pienākumus?

Nieka divsimt lapaspusēs un sešpadsmit stāstos jauns latviešu autors Jānis Zelčāns izrauj lasītājus cauri plašam fantastikas un fantāzijas stāstiņu spektram. Ir kiborgi, mākslīgais internets, Lovkraftiski briesmoņi, traki zinātnieki, kosmosa tūristi, programmētāji un citi dīvaiņi. Stāsti lielākoties ir kā nelielas skices, vairāk piedāvājot kādu ideju, bet īpaši tajā neiedziļinoties. Jāsaka, ka īsais formāts šķita arī veiksmīgāks, jo tie daži gadījumi, kad stāsti aizvijās uz pārdesmit lapaspusēm un ir mēģināts no skices uzburt ko plašāku (tās laikam būs tās uz vāka minētās noveles) bija kopumā vājāki.

Vilšanos man sagādāja fakts, ka nevienā no šiem stāstiem darbība nenorisinājās Latvijā. Neskaitot 2-3 stāstus viss mierīgi varēja norisināties tepat, Džeinu un Džimu vietā varēja būt Daces un Pēteri, Ņujorkas vietā Rīga, un grāmata manās acīs būtu ieguvusi treknu plusu. Jo ja es lasu par Ņujorku, tad man uzreiz ir jāsalīdzina ar daudzām citām Ņujorkām, par kurām esmu lasījis un tad tam beņķītim kājas paliek pavisam ļodzīgas.

3 bļembasLatviešu rakstnieka fantastikas stāstu krājums ir ārkārtīgi reta parādība, par to vien jau liels prieks, ka „Visi dati dodas uz debesīm” ir tikusi izdota lielas izdevniecības paspārnē.  Vēlu veiksmi rakstniekam, tālāk būs tikai labāk. Trīs bļembas.

2 komentāri

Filed under Uncategorized

2 responses to “Jānis Zelčāns “Visi dati dodas uz debesīm” – Ir okei

  1. Vai šo grāmatu var vēl nopirkt?

  2. Man šķiet, ka var vismaz pirms laika vel redzēju veikalā

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s