Joe Abercrombie „Red Country”

Izdevējs: Gollancz, 464 lpp.

Oficiālais apraksts:

Tie nodedzināja viņas māju.

Tie nolaupīja viņas brāli un māsu.

Bet atriebība seko..

Šaja Souta (Shy South) cerēja apglabāt savu asiņaino pagātni un aizjāt ar smaidu sejā, taču viņai nāksies iet vecos ceļus, lai atgūtu savu ģimeni un viņa nav no sievietēm, kas izvarās no tā, kas ir jādara. Šaja uzsāk pakaļdzīšanos nolaupītājiem, un viņas vienīgie sabiedrotie ir divi vērši, kas velk ratus un gļēvais patēvs Jērs (Lamb). Taču izrādās, ka arī Jēram ir sava apglabātā asiņainā pagātne. Un Tālajā Valstī, kurā nevalda nekādi likumi, pagātne nekad nepaliek apglabāta.

Viņu ceļojums tos vedīs pāri neauglīgiem līdzenumiem uz pierobežas pilsētu, kuru pārņēmis zelta drudzis, cauri naidam, dueļiem un slaktiņiem, tālu augstu kalnos, kas atrodas aiz kartes robežām, līdz pat rēķinu kārtošanai ar Spokiem (Ghosts). Vēl jo ļaunāk – tas liks viņiem slēgt savienību ar bēdīgi slaveno veiksmes kareivi Nikomo Kosku un viņa bezpalīdzīgo juristu Templu – diviem vīriem, kuram neviens nedrīkstētu uzticēties…

Iesākumā neliela atkāpīte par autoru. Džo Aberkrombijs skaitās viens no modernās fantasy spīdekļiem. Viņa pirmais darbs bija Pirmā likuma triloģija (First Law Trilogy), kurā viņš paņēma klasiskos fantāzijas kvesta kanonus un uzlika uz ausīm. Bija komandā lielais labais burvis, kurš tomēr izrādījās drusku savtīgs mahinators, bija lielais varenais barbars cīnītājs, kurš cīņas karstumā iedegoties noslaktēja arī pa kādam sabiedrotajam, bija zemniekzēns – topošais karalis, kurš beigu galā tomēr izrādījās gļēvulis, utt. Jo, kā saka viens no varoņiem, Logens Deviņpirkstis -Ir jābūt reālam.

Arī turpmākie rakstnieka romāni risinās šajā Pirmā likuma pasaulē, kurā maģija ir vairāk tikai leģendās, nevis ikdienā, līdzīgi kā Džordža Martina “Troņu spēlēs”. Grāmatu stāsti saturiski savā starp nav saistīti, taču tajās ir sastopami iepriekšējās grāmatās satikti varoņi, tādejādi, ja ir lasītas visas grāmatas, tad baudījums ir vēl pilnīgāks.

“Red Country” faktiski ir vesterns, kas risinās Pirmā likuma pasaulē. Ir gan dieva aizmirsta zeltraču pilsētiņa, kurā jau gadiem savā starpā varu mēģina sadalīt divas bandas, gan indiāņi (šeit saukti par Spokiem), kuri mēdz uzbrukt ceļotājiem un par trofeju nogriezt tiem ausis, neizpaliek arī klasiskais fināla stand-off un pat galvenā varoņa aizjāšana saulrietā. Sižetiski stāts ir diezgan lineārs, bez visādiem kūleņiem un pārmetieniem. Stāstījums notiek galvenokārt no diviem skatupunktiem – eks-laupītāja/tagad-fermere ar apgriezieniem – Šaja un dvēselē lādzīgais, tik gaužām neveiksmīgais un likteņa spārdītais plaša profila speciālists/pašreiz jurists – Templs. Ik pa brīdim savu skatupunktu piedāvā arī maznozīmīgāki fona tēli, lai precīzāk ieskicētu notiekošo. Stāstījums ir visnotaļ cinisks, daudz asiņainu cīņu un pārpārēm pamelna humora.

Šis nu reiz ir tas autors, kura darbus lasot es ilgi un dikti mēdzu smaidīt līdz ausīm. Viņa pasaules uztvere un humora izjūta man ir ļoti tuvas. Un vienkārši burvīga ir viņa spēja pāris rindkopās uzburt pilnasinīgu tēlu, ar saprotamu un ticamu motivāciju. Viņa grāmatas ir pārpilnas ar kolorītiem tēliem, kuri paliek atmiņā vēl ilgi pēc izlasīšanas. Es ļooooti rekomendēju pamēģināt kādu no viņa darbiem, ja vispār lasāt šī žanra grāmatas.

Pašpikoju ideju no citiem blogiem, ka jāieliek kāds citātiņš. Varbūt ne tie spilgtākie, bet šie patrāpījās pa rokai un likās ok, lai uztvertu stilu:

“Never own a thing you couldn’t swim a river with, old Corley Ball used to tell me.”
“What happened to him?” asked Shy.
“Drowned, as I understand.”
“Men rarely live by their own lessons”, murmured Lamb, hand resting on the hilt of his sword.

“I won’t let you down, I promise.” He had left a trail of broken promises across half the Circle of the World, after all. One extra would hardly keep him out of heaven.

He was getting the distinct sensation that he had whisked his neck from one noose only to have another whipped tight around it. Looked at with the benefit of hindsight, his life, which at the time had looked like a series of ingenious escapes, resembled rather more closely a succesion of nooses, most of them self-tied. The self-tied ones wil stil hang you, though.

“Severed heads,” Cosca was explaining, “never go out of fashion. Used sparingly and with artistic sensibility, they can make a point a great deal more eloquently than those still attached.””

Viennozīmīgi piecas betmenbļembas.

P.S. Ir ļoti viegli uzrakstīt apņirdzošu bloga rakstu par grāmatu, kura nepatika, taču, kad jāķeras klāt aprakstam par grāmatu, kuru ļoti gribās , lai arī kāds cits izlasa un izbauda, tad bieži vien sanāk pārdegt uz īsti tā arī nepateikt neko tādu, kas varētu pavilkt.  Žēl, bet tā nu viņš ir.

4 komentāri

Filed under Uncategorized

4 responses to “Joe Abercrombie „Red Country”

  1. Man vienmēr šķitis, ka viņam ir pārāk daudz asiņaino cīņu, lai grāmatas man varētu patikt. Kas attiecas uz postskriptu, esmu par to domājusi un secinājusi, ka es vismaz nemēdzu meklēt iemeslus, kāpēc man kāds vai kaut kas patīk, toties, ja kaut kas jānosauc par draņķi, skaidrs, ka pacentīšos saprast, kāpēc tā.

  2. Nu mani šis apraksts uzveda uz domas izlasīt līdz galam First law triloģiju. Vecais burvis tomēr būs liels maita, es jau tā domāju. Man gan favorīts ir Glokta. Un arī šo grāmatu no vēlmju listes nāksies pārlikt nopirkto sarakstā.

    • Es jau pabrīnījos, ka, pēc strauji izlasītām divām daļām, tavā blogā trešās recenzija tā arī nesekoja.
      Man arī favorīts viennozīmīgi ir Glokta, bet Logans – mugurā elpojoša otrā vieta.

      • Ir trakoti grūti izlasīt veselu triloģiju no vietas, nedaudz nogursti no autora un notikumiem. Trešo es ar izlasīju kādas pāris nodaļas, bet tad nospriedu pataupīt vēlākam laikam. To, ka autors ir labs liecina kaut vai tas ka spēju pēc pāris mēnešiem pat atcerēties varoņu vārdus un notikumus.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s